co się dzieje z majątkiem firmy przy likwidacji

Linki

Krucha Klasyka...

Temat: ELEKTROEX [ELX]
" />chyba nadchodzą "te" dni, jeśli Zarząd chce zmienić opcję upadłości obejmującej likwidację majątku na upadłość z możliwością zawarcia układu to znaczy ze coś sie dzieje na rzeczy, Możliwe ze firma naprawdę staje na nogi

Źródło: forum.invest24.pl/viewtopic.php?t=92Temat: [Śląskie] Zabytki techniki
Wędzarnia niszczeje, bo nie ma gospodarza
Jacek Madeja2009-02-10, ostatnia aktualizacja 2009-02-10 21:10Zabytkowe hale dawnej rzeźni od kilku lat czekają na kupca. Bezskutecznie, a czas robi swoje.
Zakłady Mięsne "Maćko" to dawna miejska rzeźnia. Pod koniec XIX wieku wybudowały ją cztery gminy wchodzące w skład ówczesnego Zabrza. Dziś to dwuhektarowy kompleks w samym centrum miasta z zabytkowymi halami, budynkami biurowymi, dawną willą dyrektora i majestatyczną wieżą wędzarni.

- Wieża to prawdziwa perełka, jeden z zabrzańskich zabytków techniki. Jej malowniczą bryłę znają nawet ci, którzy tylko przejeżdżali przez miasto, bo doskonale widać ją z okien pociągu. To jeden z charakterystycznych symboli miasta - mówi Dariusz Walerjański, zabrzański historyk i pełnomocnik ds. Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki.

Jednak zabytki są w coraz gorszym stanie. Zakłady Maćko od ośmiu lat są w likwidacji. Zatrudniają jedynie kilku pracowników i utrzymują się z wynajmowania pomieszczeń. - Nie mamy pieniędzy na remonty, więc wszystko stoi tak jak jest - przyznaje Irena Bromber, likwidatorka zakładów.

Kupca też niełatwo znaleźć. Komornik pierwszy raz wystawił zakłady na licytację w lutym zeszłego roku. Wtedy okazało się, że nieaktualna jest wycena nieruchomości. Według nowych obliczeń zakłady są warte ponad 7,2 mln zł, ale drugie podejście w sierpniu też zakończyło się fiaskiem. - Licytacja nie mogła się odbyć z przyczyn proceduralnych, ale i tak nie zgłosił się żaden kupiec - mówi komornik Zygmunt Rabsztyn. - To bardzo ładny obiekt, ale trudno go będzie sprzedać. Zgłosili się do nas architekci, którzy chcieli kupić samą wieżę i urządzić tam pracownie. Nie można jednak podzielić w ten sposób majątku - dodaje.

Miasto także jest zainteresowane sprzedażą zakładów. Gmina jest jednym z 25 współwłaścicieli Maćka, którzy w większości przejęli udziały za niespłacone długi zakładów. - Teraz sytuacja jest patowa. Największe udziały, ponad 80 proc., ma firma Śląsk-Pol, mimo że dawno upadła i fizycznie nie istnieje. My z 4,1 proc. jesteśmy na drugim miejscu. Gdyby sąd rozliczył udziały Śląsk-Polu, bylibyśmy największym współudziałowcem, a tak nie mamy kontroli nad tym, co robi likwidator i co się dzieje z zakładami - wyjaśnia Andrzej Twardecki, naczelnik biura nadzoru właścicielskiego w urzędzie miejskim.


Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=62
Powered by MyScript